Wielki Duch stworzył wszystkie zwierzęta, uskrzydlił ptaki, by pokazać swoje błogosławieństwo dla Ziemi. Nauczmy się rozumieć ich postępowanie i stosujmy tę naukę dla siebie. Jeśli coś otrzymujesz od natury, to musisz to w jakimś stopniu zwrócić, przekazać innym. Musisz żyć w równowadze duchowej ze sobą i umieć być wdzięczny innym i Naturze za wszystko, czego doznajesz w życiu.

Eagle Man (Ed McGaa), pisarz i szaman z plemienia Lakota

Nie możemy się spodziewać powrotu do dawno minionych czasów, chociaż wielu pragnęłoby tego. Owe dawne tradycje legły kiedyś u podstaw obecnego społeczeństwa, które teraz niestety jest słabe i destrukcyjne, bowiem nie chce pamiętać o swoich korzeniach. Zastanówmy się zatem, jak użyć dawnej uniwersalnej wiedzy w cywilizacji, w której wrośliśmy ?

Medicine Story (Manitonquat), współczesny szaman z plemienia Wampanoag

Symboliczne przedstawienie wszechświata poprzez kamienne kręgi znane było wielu dawnym kulturom na świecie. W kręgach niegdyś zasiadali nasi przodkowie, by rozmawiać, śpiewać, modlić się i biesiadować. Indianie Ameryki Północnej w kręgu widzieli obraz cykliczności i etapowości ziemskiego życia. Dla wszystkich żywych istot na Ziemi od jej prapoczątków oznacza to nieustającą wędrówkę, poprzez narodziny, dojrzewanie, kwitnięcie i obumieranie. W tym kręgu, jak mówią rdzenni, stajemy na równi ze światem roślin, zwierząt i minerałów.
Święty Krąg opowiada więc historie o naszej codzienności i świętowaniu, o naszej młodości, dojrzewaniu i starości. Esencją Kręgu jest bowiem ruch i zmiana.
Jednocześnie Święty Krąg stanowi potężne narzędzie na drodze indywidualnego rozwoju duchowego, ucząc nas wewnętrznej transformacji i samouzdrawiania. Pracując z symboliką Świętego Kręgu łatwiej nam rozumieć sens osobistych doświadczeń, a tym samym odnaleźć swoje miejsce i rolę w tymże Kręgu.

Sun Bear pisał: „Tym, którzy prowadzą życie otwarte na nauki Stworzenia, właściwa wiedza objawia się we właściwym czasie, bez względu na to, kim jest nauczyciel. Dla nich Ziemia jest magicznym miejscem i prapoczątkiem nieskończonego podziwu.(…) To tylko arogancja naszego umysłu, która mówi nam, że jesteśmy najważniejszą częścią Wszechświata. Jeśli otworzymy nasze serca, wpuszczając światło miłości i jedności, które stworzyło świat, pozwolimy mu oświecić beznadziejne krajobrazy, które zamieszkujemy. Jeśli zdecydujemy się na podróż po magicznym Kręgu, nasze serca otworzą się same, podczas gdy my będziemy mogli na nowo rozpocząć doświadczanie życia, które zostało nam dane w tak różnorodnych i pięknych formach”.

W oparciu o wiedzę swoich przodków, Słoneczny Niedźwiedź otrzymał wizję Świętego Kręgu, którą podzielił się z ludźmi na całym świecie. Na podstawie tego przekazu od prawie 30 lat każdego roku celebrujemy barwną Ceremonię Świętego Kręgu.

Usiądź z nami w Kręgu. Zapraszamy…

Po odbyciu wstępnego warsztatu uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w corocznej kilkudniowej ceremonii pod nazwą Święty Krąg.

Ceremonia Świętego Kręgu

Parpary, 13.-15.08.2022

Na spotkanie zapraszamy uczestników przynajmniej jednego z poprzednich Spotkań na Ścieżce Mocy oraz zainteresowanych indiańską filozofią życia w harmonii z Naturą i z kręgu Dzikich Studiów.

Spotkanie, jak co roku, nawiązuje do kolorowej i wielopoziomowej ceremonii opartej na wizji Świętego Kręgu, którą w 1990 roku zainicjował Sun Bear (Słoneczny Niedźwiedź).

Te trzy dni są rzadką okazją do spotkania z symboliką Matki Ziemi i Wszechświata, z naszymi duchowymi opiekunami, mocą Żywiołów i subtelnych energii wokół nas – czyli tym wszystkim, o czym przypomnieli nam przed laty nasi indiańscy nauczyciele.

Nieodłącznym elementem naszych spotkań jest obrzędowy taniec i śpiew.

Naturalny klimat miejsca pozwoli uczestnikom wyciszyć się, zrelaksować, a przede wszystkim skupić się na byciu „tu i teraz”, dotknąć istoty matki Ziemi.

Zaprosimy Was do udziału w kilku pięknych i tradycyjnych ceremoniach, takich jak Szałas Potów (Sweat Lodge), Ceremonia Świętego Kręgu, Obrzęd Świętej Fajki itp.

Prowadzący:

Elke Michalik

Maciej Janowski

 

INFORMACJE:

Miejsce: Parpary koło Sztumu (woj. pomorskie)
więcej o miejscu i warunkach tutaj: Miejsce Spotkań

Nocleg: we własnych namiotach

Wyżywienie: wyżywienie we własnym zakresie, organizator zapewnia wspólny ceremonialny obiad niedzielny.

Zgłoszenia chętnych do wzięcia udziału prosimy wysłać e-mailem na adres:

kayasochi@gmail.com

Wówczas otrzymujecie pocztą elektroniczną formalne instrukcje, formularz zgłoszenia wraz z regulaminem, które jak najszybciej należy podpisać i odesłać e-mailem do organizatorów wraz z zaliczką.